Країни Середньої Азії та Казахстан

CategoriesРозробки уроківTagged , ,

Країни Середньої Азії та Казахстан

Казахстан Узбекистан Киргизстан Туркменістан Таджикистан
Унітарні держави, республіканська форма правління. Всі були у складі СРСР. Члени СНД.Природні умови і ресурси.

Природа Середньої Азії вирізняється передусім посушливістю клімату. Більша частина території зайнята пустелями. Багато опадів випадає тільки в горах. Річки, що стікають з гір, дозволяють зрошувати значні території (Ферганська долинаГолодний степКаракумський канал). Водночас великі витрати води для зрошування призвели до майже повного зникнення Аральського моря.

Головні річки Середньої Азії — Амудар’я і Сирдар’я, що впадають в Аральське море, а також Ілі, що впадає в озеро Балхаш.

Населення.

Загальна чисельність населення 5 країн Середньої Азії — 58,5 млн. осіб (2004).

Велика частина населення — представники тюркомовних народів — узбекиказахикиргизитуркменикаракалпакиуйгури, а також заслані Сталіним кримські татариТаджики відносяться до іранської групи (таджицька мова близька до фарсі). Багато росіян і від часів СРСР — українців. Віруючі в основному мусульмани.

Економіка.

В економіці Середньої Азії домінують сільське господарство і видобуток корисних копалин. Завдяки довгому спекотному літу поширено бавовництвосадівництвобаштанництвошовківництво. На пустинних пасовищах розводять овець і верблюдів.

З корисних копалини найважливіші нафта і природний газ. Більша частина імпортованого Україною газу надходить з родовищ Туркменістану.

Є також запаси руд кольорових металів.

Транспорт.

Залізничні лінії сполучають країни Середньої Азії одну з однією та з Росією. Певне значення має судноплавство на Каспійському морі, а також по річках Амудар’ї і Сирдар’ї (у Казахстані також по Іртишу і Уралу).

З півдня і сходу Середня Азія обмежена горами, тому сполучення з ІраномАфганістаном і Китаєм утруднене (відповідно немає зручних зв’язків із Пакистаном і Індією, виходу до Індійського океану).

 

About the author

Залишити відповідь