Фізико-географічна країна Крим. Розробка уроку

CategoriesРозробки уроків

Лешкевич А.П.

Фізико-географічна країна Крим

Мета: 1/ Ознайомити учнів з особливостями природних умов Криму; 2/ Сформувати поняття “куести”, “яйли”; 3/ Вдосконалювати загально навчальні і спеціальні вміння: аналізувати карти, розгортати інформацію, працювати із ОІС, словником термінів, формувати свою точку зору на географічні явища і процеси, вміння обґрунтовувати її; 4/ сприяти розвитку творчої уяви, мислення, пам’яті, уваги; 5/ Здійснювати екологічне виховання учнів.

 

Обладнання: ОІС до теми “Кримські гори”, атласи, словник географічних термінів, фішки, рельєфна карта Криму.

Підготовчий етап.  За тиждень трьом учням, що мають схильність до літературної творчості, дається завдання підготувати розповідь про історію виникнення Криму.

 

ХІД УРОКУ.

І. Лекція.

Повідомлення теми, задач уроку, вимог до знань та вмінь.

Актуалізація знань: план характеристики ПТК.

Цей етап уроку проводиться у формі конкурсу. Учні користуються ОІС, атласами

1 конкурс. “ Чи уважно ви слухали?”

Дуже давно, а  точніше 250 млн. років назад, жив собі океан Тетіс. Він відзначався надзвичайно неврівноваженим характером, постійно ворогував з материком, насилав на нього урагани, велетенські хвилі. Одного разу Материк розгнівався і вирішив показати, що хоч Океан  і великий, а все ж таки лежить на твердій основі. Збунтувались в надрах Землі тектонічні сили, забулькотіла магма, піднялося дно океану і з’явився на його поверхні Кримський півострів. З трьох  сторін здавив його Океан, хотів було проковтнути. Спохмурнів Материк і лягли на його чолі зморшки у вигляді Альпійських, Карпатських, Кримських, Кавказьких  та Гімалайських гір. Довгою та тривалою була боротьба. То опускався Кримський півострів на дно, то знову з’являвся на поверхню. Тільки близько 1 млн. років назад він набув сучасного вигляду. Але не залишилось в нього  алмазів, самі лише бідні залізні руди, мергелі, вапняки, солі та малопотужні шари нафти і газу – ось і усі його багатства.

Трохи пізніше з’явились на півострові рослини: різноманітні дуби: пухнастий, скельний, звичайний; ялівець, бук східний, сосна кримська, сосна звичайна, кизил, фісташка. Всього 2602 дикорослих види рослин.

Заселили Крим і тварини: благородний олень, козуля, кабан, кам’яна куниця, орел-могильник, чорний гриф, кримський гекон та інші. Ще пізніше з’явилась людина. Про давні поселення людей свідчать численні розкопки курганів.

А ще пізніше з’явився турист. Роль туризму і туристів в житті Криму величезна. Здається, що саме для туристів ці гори і були створені Природою.

Ступивши на кримську землю, турист відкриває для себе її унікальну природу: Кримський каньйон, Аюдаг, водоспад Джур-Джур, численні печери. Трохи пізніше він відкриває в собі дослідника. І лише потім він відкриває “Сніданок туриста”, бо краса і неповторність Кримських гір така, що можна забути не тільки про сніданок, але й про обід і вечерю.

Як ви уже здогадались  з розповіді, Кримські гори утворились давно. Основу гірських порід становлять відклади верхньотріасового  і нижньоюрського періодів. Це переважно мергелі, вапняки, глини, пісковики.

До більш пізніх відкладів  відносяться Кримські пляжі. Вони складаються з панам , лежаків, надувних матраців і засмаги.

Кримський загар – найшвидкіший і найдешевший в світі . Подивіться в мій бік. Такий загар ви будете мати , коли повернетесь з Криму і змиєте з себе весь залізничний пил.

Запитання.

  1. Який Океан існував на місці сучасного Криму 250 млн. років назад?
  2. Які гори утворились одночасно з Кримськими?
  3.  З яких відкладів і якого віку складені Кримські гори?
  4. Що з природних багатств дісталось Криму від Природи?
  5. Назвіть приклади ендемічних рослин і тварин  Криму.
  6. Коли Крим набув сучасного вигляду?

 

Кожна правильна відповідь оцінюється однією фішкою.

2 конкурс. “Що означають ці слова?”

Бриз, фен, релікти, ендеміки, акліматизація, ефемери, ксерофіти, куести, яйла.

3 конкурс. Знайти помилки в тексті”

Крим – це мальовничий півострів на півдні України. Все живе і неживе тут у прекрасній гармонії. Найвищою точкою Кримських гір  вважається Ай-Петрі, що розташована неподалік Євпаторії  і має висоту 1545 метрів. Півострів омивається Чорним і Азовським морем, що розділяються між собою Арабатською стрілкою. Здавна до себе привертає увагу  Керченський заповідник, де туристи без кінця снують з відеокамерами та фотоапаратами. Біля Сімферополя проводяться розкопки давнього Херсонеса. Низовина Чатир-Даг робить територію навколо міста  пусткою. Крим – це чудове місце для курортів.

4 конкурс. Чи вмієте ви ставити запитання?

Користуючись конспектами і картами атласу, поставте запитання.

За запитання типу “Що? Де? Коли?” ви отримуєте 1 фішку.

За запитання типу “Чим пояснити? Чому? – 2 фішки.

За запитання типу “Чи погоджуєтесь ви? – 3 фішки.

Підведення підсумку конкурсу, визначення переможців.

ІІ. Самозанурення. 5 конкурс.

Телепередача: “ Крим очима допитливих”  Уявіть себе учасниками телепередачі і допоможіть дати відповідь телеглядачам. (Робота в групах)

1 група: Нам надіслали листа із селища Усть Чорна Закарпатської області.:

“Наше селище дуже постраждало від повені. Повені в Закарпатті це звичайне явище. А чи часто трапляються повені в Криму? І, взагалі, чи сприятливий клімат в Криму для здоров’я. Мені радять з’їздити полікувати ревматизм в Крим. Коли це краще зробити? В який сезон??

2 група:

У нас ще один лист.  Телеглядач пише:  “…Люблю читати книжки про природу. Подумки я подорожую просторами рідної України. Я прочитав про Крим усі книжки з нашої сільської бібліотеки. На жаль в них часто трапляються наукові терміни. Спеціальних довідників у нас не має. Тому, будь ласка, поясніть мені, що таке ку ести і яйли. І ще . Порадьте, що можна прочитати про природу Криму?”

3 група: Пише вам Павло Кравець із США Мої батьки народились в Україні. Я давно мрію побувати  на батьківщині  моїх предків у якості туриста чи, може  навіть, започаткувати  у вас свій бізнес. Чув, що найбільш привабливим регіоном для туристів є Крим. Чи дійсно так? Що ви порадили б відвідати? А які види діяльності там можливі?  Буду дуже вдячний вам за поради.”

4 група:  “Пише вам  Петренко Дмитро. Я навчаюсь у 4 класі. З уроків природознавства я знаю, що там, де молоді гори, бувають землетруси і вулкани. Я мрію сходити колись з нашим класом в похід  у Крим, але  я трішечки боюсь. А раптом там буде виверження вулкану чи сильний землетрус. Я бачив по телевізору, як це страшно.

 І ще розкажіть мені про Ведмідь – гору. Всі говорять мені, що це скам’янілий ведмідь.

Я вже великий і в казки не вірю. А все ж цікаво дізнатися, як ця гора утворилась і чому її так називають.”

 

 

5 група: “Пише вам Поліщук Оксана із села Варварівка Славутського району .

Якось я відпочивала в Ялті, знайомилась з місцевою природою. Дуже гарна природа.

Мене вразили кипариси, магнолії. Дуже дивними здалися тюльпанне дерево і суничне.

А яка дивовижна ця кримська сосна!  А ось мені цікаво дізнатися, чи це все є природною рослинністю, чи може це все є штучними насадженнями? А що ж тоді можна віднести до справжньої кримської природи?”

6 група: “Пише вам пенсіонер  із Сумської області. Дуже мало в Україні залишилось незайманої природи. Скрізь бруд, сміття, поламані гілки дерев. Майже не збереглись в наших лісах проліски та інші первоцвіти. Душа болить за  майбутнє нашої країни. Що ми залишимо нашим нащадкам? А як справи з охороною природи в Криму? Чи існують там невирішені проблеми?”

Учні опрацьовують літературу і відповідають на листи “телеглядачів.”

Відзначаємо роботу найкращої телевізійної групи.

Закріплення знань:

6 конкурс. “Вікторина”

  1. 1.  На вершині г. Ай-Петрі знаходяться залишки коралового рифу. Як вони там опинилися? ( 1 фішка)
  2. 2.  Відомо, що Кримські гори складаються з осадових порід. Проте тут є і кристалічні. Поясніть їх походження. ( 1 фішка)
  3. 3.  Чому по всій території України максимум опадів припадає на літо, а в Криму – на зиму? ( 1 фішка)
  4. 4.  Чим можна пояснити відмінність рослинного світу північних і південних схилів? (1 фішка)
  5. 5.  На Південному березі Криму  в умовах субтропічного клімату поширені червоно-бурі і коричневі ґрунти . Чому вони мають добру родючість, незважаючи на щебнюватість і незначну кількість опадів? (3 фішки)
  6. 6.  Кримські гори молоді. Чому ж тут немає діючих вулканів? (3 фішки)
ІІІ. Практикум

7 конкурс. “Доповнити конспект”, “ Запропонувати свій конспект”

Дається 5 хвилин на ознайомлення з конспектом ОІС. За суттєві доповнення дається 1 фішка, за свій власний конспект – 2 фішки, за оригінальність – ще одна фішка.

Підведення підсумків конкурсу. Визначаються переможці, виставляються оцінки. Учні, що отримали 10 – 12 балів на етапі контролю виконують роль консультантів і контролерів.

ІУ. Контроль знань

5 хвилин на повторення матеріалу. З учнями працюють консультанти.

Середній рівень(Перелічити)

Достатній (вказати особливості)

Високий (Порівняти з Карпатами. Відмінності)

Рельєф, гірські пасма.      
Гірські породи, їх вік      
Температура, опади.      
Тип ґрунтів      
Висотні пояси.      

Після цього проводиться перевірка  знань: Дати короткі однозначні характеристики Кримських гір.

Роботи перевіряються контролерами.

Домашнє завдання:  (на вибір)

  • Скласти проект раціонального використання природних умов та ресурсів Криму.
  • Скласти анотацію на статтю про екологічні проблеми Криму.
  • Скласти кросворд, чайнворд.

ОІС  до теми   Кримські гори

 

About the author

Залишити відповідь